- klimat77@gmail.com
- 088 979 86 84
Инверторът представлява блок за управление на електродвигателя на компресора. Той регулира честотата на въртене за сметка на изменението на честотата на напрежението и позволява бързо достигане на желаната температура и нейното точно поддържане, което допринася за икономия на електроенергия.
Инверторният климатик има по дълъг живот, работи до -25 градуса по Целзий външна температура, 45% е по-икономичен и е по безшумен.
На 01.01.2004година встъпва в сила ,издадената от Европейският съюз ,Директива 92/75/ЕЕС за енергийно окачествяване на климатичните инсталации с хладилна мощност до 12 kW. Според нея се прави класификация на климатиците от клас А (най-висока енергоефективност) до клас G (с най-ниска енергоефективност). Според експертни мнения повишаването на енергоефективността на климатиците , скъсява значително периода на изплащане на инвестицията за тях.
Повечето климатици са с капацитет измерен в Британски Топлинни Единици (BTU). По точно 1 BTU е количеството топлина необходимо, за да се повиши температурата на един pound (0.45 kg) вода с един градус Фаренхайт (0.56 градуса целзий). 1 BTU е равно на 1,055 джаула. EER (energy efficiency rating – коефициент на енергийна ефективност) е равен на съотношението отдадена мощност в BTU към консумирана мощност в W(ват) Например, ако климатик 10000BTU консумира 1200W, неговия EER е 8.3 (10000BTU/1200W). Очевидно стремежа на производителите е колкото се може по-висок EER, но обикновено това води и до висока цена. Имайте в предвид, че за охлаждане може да ползвате единствено климатична система, а за затопляне и печки с реотани, калорифери и други уреди. Само че климатична система, която затопля с мощност 3000W, консумира 1000W, т.е. харчи 3 пъти по-малко електричество от конвенционалния нагревател (приблизително). Ако ще се топлите „на ток“, по-добре да е с климатик и не забравяйте, ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ И ДОБРА ДОГРАМА , ЗА ДА СЕ ПРЕДПАЗИТЕ ОТ ТОПЛИННИ ЗАГУБИ
Не. Климатикът може да поддържа желаната температура само в това помещение, в което е монтиран. В този смисъл по-мощният климатик не би могъл да регулира температурата извън съответното помещение.
Не, защото климатика е предназначен и изчислен да топли дадена кубатура. Отработения въздух не може да преминава през стени, тавани, врати, трегери и т.н.
Освен че ви спестява електричество, климатика ви дава комфорт и спокойствие и през най-горещите дни на година.
Климатика е система, която прави така, че въздухът от помещението преминава и се отработва само от вътрешното тяло, а филтрите придават свежест на отработения въздух. И все пак има модели с такава допълнителна функция, чрез която могат да вкарват въздух от вън.
Освен че ви спестява електричество, климатика ви дава комфорт и спокойствие и през най-студените дни, но трябва да се посъветвате предварително с нас какво да ви предложим.
Поддръжката на климатика е лесна, изисква се от вас да почиствате веднъж месечно филтрите.
Ако все пак пренебрегнете нашето мнение, при непрофесионално монтиране шансът на климатика да работи успешно е малак.
Може да опитате, но тогава не важи гаранцията, а и шансът на климатика да работи отново нормално е 1:100
Филтрите са изработени от фина материя /мрежа/ която е напълно безвредна, без никакъв вкус и мирис.
Не ви съветваме. Понякога тези ароматизатори се разтопяват и могат да нанесат поразии по машината. Освен това са нетрайни.
За да не допускате това, регулирайте чрез клапите на климатика посоката на студената струя. Тя никога не бива да е директно върху вас. Освен това имайте предвид, че рязката граница между външната и вътрешна температура може да предизвика термичен шок. Ето защо ако навън е 40 градуса, в никакъв случай не настройвайте климатика на 18 градуса в помещението. Много по-добре би било да е на около 26 градуса.
Климатикът е създаден за да се грижи за вашия комфорт, но има и нещо което и вие трябва да правите за него. Това е редовното чистене на филтрите. Правете го на всеки две седмици. Ако Вашият климатик има допълнителни филтри, имайте предвид, че те се сменят на всеки две години.
При избора на място за монтиране на климатика трябва да се съобразите изцяло с особеностите на помещението – дизайн, интериор и т.н. За оптимално решение се консултирайте с нашите специалисти.
Монтажът на външния блок не зависи от изложението. Той може да бъде поставен навсякъде.
Шумът от вътрешния блок на климатика варира в зависимост от скоростта на вентилатора и марката на климатика.
Профилактиката е необходима за удължаване живота на климатика. Тя е свързана с поетата от нас гаранция и се заплаща допълнително от клиента. Препоръчително е профилактика да се прави веднъж годишно от техниците, монтирали климатика.
Икономичността на климатика се определя в зависимост от принципа му на работа – при обикновените климатици от 0.8 до 2.2 kW, а при инверторните от o.3 до 1.7 kW. ако е от 9000-18000 BTU (9-ka;18-ka)
Обикновената сплит-система може да бъде използвана за отопление при външни температури от +18 до -12 градуса по Целзий в зависимост от марката на климатика. При инверторните климатици – до -20 градуса по Целзий от производителите. Отоплението с климатика зависи от много фактори: монтажа, мощността, изложението на помещението, дебелината на стените, наличието на изолация и др.
ИНВЕРТОРА Е ИКОНОМИЧЕН ТИП, КОЙТО САМ СЕ НАСТРОЙВА И ВИ ДАВА ПО-ГОЛЯМО СПОКОЙСТВИЕ ПРЕЗ ЗИМАТА С ПЛАЩАНИЯТА.
Трябва ви просто една профилактика, която ще ни отнеме до 1 час.
Разстоянието между телата на климатика има значение, както за стойността на монтажа, така и за надеждността и продължителността на живот на сплит-системата. Това разстояние за битовите системи е обикновено между 3- 5 метра. По принцип може да достигне и до 15 метра, но трябва да се има предвид, че по този начин пада мощността на компресора и се увеличава натоварването му. За това при по-дълги трасета се избират други типове полупромишлени и промишлени системи.
Знаем, че повечето клиенти не се интересуват от това, какво има в климатиците им, а дали ще работят добре. И все пак ето нека видим накратко какви са основните компоненти на вашия климатик:
– Фреон- хладилният агент
– Компресор – засмуква и нагнетява фреона , поддържа неговото движение по хладилния контур.
– Кондензатор – радиатор , разположен във външния блок и осигуряващ прехода на фреона от газообразна фаза в течна фаза ( кондензация ) .
– Терморегулиращ вентил – понижава налягането и температурата на фреона преди изпарителя .
– Вентилатор – обслужва изпарителя и кондензатора и осигурява по-голяма интензивност на топлообмена с околната среда .
Компресорът, кондензаторът , терморегулиращия вентил и изпарителят са съединени с медни тръби , в които циркулира фреонът и малко количество компресорно масло .
Ако сте отличници по природа и не се задоволявате само с тази схематична информация, ето ви още за устройството на климатика
За конвенционален тип:
– при производителите на ниския клас: – 2°С -4°С външна температура,
– при производителите на средния клас: – 5°С – 8°С,
– при производителите от високия клас : – 10°С – 12°С
За инверторния тип климатик тези стойности варират от -15°С -20°С високия и среден клас климатици.
За отоплението на климатичната инсталация в студените дни от значение са още:
-качеството на монтажа;
– мощността на кондиционера;
– изложението на помещението;
-изолацията и дебелината на стените;
-вида на дограмите;
-външната влага; мъгла т.н.
До 1930 година, използваният в климатиците газ бил опасният за здравето амоняк. След няколко нещастни случая, производителите на климатици го заменят с безопасния газ фреон. Фреонът е открит от известния учен Томас Мидгли. В съвременната климатична техника, използваният фреон е напълно безопасен за здравето на човека. До 2002година , масово използван е фреон R- 22. Той е безопасен за човека, но вреди на озоновия слой. Затова производителите се насочват към R- 407 и R-410. Те са безвредни за околната среда, но са скъпи и затова купувачите все още предпочитат R-22. Ако все още се безпокоите за това дали фреонът в съвременния му вид е опасен, ще ви кажа, че той влиза в състава на много лакове за коса, епилатори с охладители и дори в спрейовете за ангина. Така, че спокойно – може би старият хладилник на баба ви е истинска бомба в сравнение с вашия модерен климатик 🙂
При рестартиране защитния механизъм спира работата на компресора за около 3 минути, за да предотврати претоварването на системата. Изчакайте 3 минути, след което климатичната инсталация трябва да заработи автоматично.
По време на работа и веднага след спиране на климатика може да се чува звук на течаща вода. Възможно е преливането на охладителната течност по време на работа на системата да продължи около 2-3 минути.
Саморазмразяването в режим Отопление може да породи леко свистене.
При рязко охлаждане на въздух с висока влажност по вътрешното тяло се образува воден конденз.
При саморазмразяване на външния агрегат е възможно отделяне на водна пара.
Водата се образува във външното тяло по време на саморазмразяване.
Миризмите от въздуха в стаята не могат да се отстранят напълно от филтрите на вътрешното тяло.
В началото в режим Отопление, скоростта на вентилатора е много ниска до загряването на вътрешните части на инсталацията.
Ако в режим Отопление стайната температура се покачи над зададената, външният агрегат ще спре работа, а вентилаторът на вътрешното тяло ще се върти съвсем слабо.
При саморазмразяване в режим Отопление инсталацията спира работа за 6-12 минути.
Накратко най-предпочитаният вариант на съвременния пазар. Неслучайно в Япония, меката на технологиите, се продават изключително и само инвертори. Там конвенционалните сплит-системи са отживелица. И така- с какво са по-добри?
Принципът на работа на климатиците е възможността да обръщат посоката на движение на работния хладилен агент, като по този начин пренасят енергия през стената на помещението в посоката в която желаем. Тази енергия се получава от разликата между температурата на изпарение на хладилния агент
(-20 до -40 градуса) и температурата на околната среда. С тая нелека задача се справя компресорът-сърцето на климатика. При конвенционалните климатици той работи с цялата си мощност докато температурата в помещението, която сме задали бъде достигната. Ето защо конвенционалният климатик е доста по- неикономичен. За да избегнат това, производителите създават компресори с плавно, цифрово регулиране на мощността , в зависимост от температурата която, трябва да се достигне. Инверторните сплит-системи автоматично регулират мощността си, докато конвенционалните сплит-системи работят в режим включване и изключване, на принципа на бойлера. Поради това икономията на инвертора спрямо конвенционалния му далечен роднина е от 25% до 72% .. Инверторният климатик може да работи на отопление при отрицателни външни температури до – 20 градуса Целзий ,което за конвенционалния е непостижимо.
Инверторните климатици биват различни видове, всяко ново поколение става все по-съвършено от предишното предишното.
АС-Променливотокови (клас B и C)- 35% по-икономични от конвенционалните климатици, DC-Правотокови (клас А) –до 55%-икономични от конвенционалните климатици,
DDC-Дигитални правотокови (клас А)-до 60%-икономични от конвенционалните климатици
DDC Hibrid – Дигитални правотокови Хибридни (клас А)-до 72%-икономични от конвенционалните климатици.
Хипер- инвертори (клас ААА)- до 78% по-икономичен от конвенционалните климатици